Krościenko nad Dunajcem jest płożone w południowo - wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie nowotarskim. W latach 1973-1982 było częścią administracyjnie utworzonego miasta Szczawnica-Krościenko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

polska

Krościenko posiadało prawa miejskie, które otrzymało od Kazimierza Wielkiego. Zostały one nadane aktem lokacyjnym z 1348 roku (Prawa miejskie utraciło w 1932 roku w wyniku spadku liczby mieszkańców). Z tego okresu zachował się układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem. W Kościele p.w. Wszystkich Świętych znajdują się między innymi interesujące freski z XIV, XV, XVI wieku. O dawnym wyglądzie miasteczka świadczą cztery ponadstuletnie domy zachowane w południowej części rynku.

kroscienko_latem

Krościenko nad Dunajcem leży w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości około 420 - 500 m n.p.m. pomiędzy pasmami gór: Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne co najmniej od średniowiecza biegnie obecnie droga krajowa nr 969 Nowy Sącz - Krościenko nad Dunajcem - Nowy Targ. Od wschodu graniczy ze Szczawnicą, od strony południowej i zachodniej z gminą Czorsztyn, od strony północnej z gminą Łącko i gminą Ochotnica Dolna. W skład gminy wchodzą sołectwa: Krościenko - Centrum, Krościenko-Zawodzie, Dziadowe Kąty, Kąty - Niwki, Biały Potok - Tylka, Krośnica, Hałuszowa, Grywałd. Powierzchnia gminy w sumie wynosi 57,3 km2 a liczba ludności to około 6500 osób.

Od 1963 roku Krościenko stanowi centrum Ruchu Światło-Życie; zjeżdżają tu corocznie liczni uczestnicy oaz z całej Polski i spoza jej granic.

swiatlo_zycie_kroscienkoWitraż w kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku nad Dunajcem na Kopiej Górce (Centrum Ruchu Światło-Życie), przedstawiający FOSKĘ - czyli, popularnie nazywany przez oazowiczów krzyż FOZ-DZOE (Światło-Życie).

Krościenko przecięte jest wstęgą Dunajca, otoczone jest unikalną i malowniczą przyrodą Pienin, Beskidu Sądeckiego oraz Gorc. Gmina Krościenko n.D. leży pomiędzy trzema parkami: Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim Parkiem Narodowym i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, sprawiają, że latem liczba mieszkańców gminy wzrasta kilkakrotnie. Gmina stanowi doskonałą bazę do turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, uprawiania wędkarstwa i innych. Szlaki turystyczne prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań, Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin, będący osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową. W Krościenku czekają pensjonaty, domy wczasowe, domy prywatne przystosowane dla turystów, kwatery agroturystyczne i dobrze wyposażone pola namiotowe.

Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.

Historyczna mapa Krościenka i okolic:

Trochę zdjęć: