Aktualności

puchary50lecie_zdj39Witamy na stronie OSP Kąty. Pragniemy podzielić się z Wami tym, czym zajmujemy się na co dzień, a także ideą i historią naszej Straży Pożarnej, która powstała w 1949 r. Znajdziesz tu wiele ciekawych informacji o m.in przyczynach pożarów, grupach pożarów, odznaczeniach w straży pożarnej, zapoznasz się ze statutem OSP, dowiesz się co to jest KSRG, JRG, GCBA, PSP, ZOSPRP, itd. Zapraszamy do odwiedzin wspaniałego miejsca jakim jest Krościenko nad Dunajcem i przepięknych gór Pienin i Gorców.

Zapraszamy także do serwisu prowadzonego przez druhów z OSP Kąty tj: www.strazpozarna.info - To strona dla strażaków, osób związanych z pożarnictwem, ratowników i nie tylko, z  najświeższymi wiadomościami z całego kraju.

Oprócz brania udziału w akcjach ratowniczych, przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych klęsk i zdarzeń, statutowym celem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej jest także rozwijanie kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej. Mając to na uwadze, chcąc także wzbogacić ofertę spędzania wolnego czasu, Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku – Kątach przystąpiła do realizacji projektu w ramach PROW w zakresie małych projektów pn. „Wolny czas nie zgubi nas” – warsztaty z modelarstwa lotniczego i obserwacji astronomicznych. Zapraszamy na relację z przedsięwzięcia na aktywna.strazpozarna.info

OSP Kąty w projekcie "Obywatelskie OSP"

fio

Europejska Fundacja Rozwoju wraz z Zarządem Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie w okresie 01.05.2015r. - 30.11.2016r. realizują projekt pn. "Obywatelskie OSP". Celem programu jest przeprowadzenie badań jakościowych nad szeroko rozumianą działalnością obywatelską Ochotniczych Straży Pożarnych. Jedną z jednostek uczestniczących w Projekcie jest OSP Kąty.

W okresie 1.05.2015-30.06.2015 trwała rekrutacja 100 Ochotniczych Straży Pożarnych posiadających siedzibę na terenie Województwa Małopolskiego, (5 z terenu powiatu nowotarskiego) do udziału w I etapie badań jakościowych dotyczących szeroko rozumianej działalności obywatelskiej oraz współpracy ze środowiskami lokalnymi (samorząd, NGO ,obywatele) tj. w indywidualnych wywiadach pogłębionych (IDI).

Krótka fotorelacja z powodźi, która nawiedziła naszą gminę w maju 2014 roku 

Okradziono naszych Przyjaciół z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. W nocy z 23 na 24 włamano się do remizy skąd skradziono sprzęt wykorzystywany przez jednostkę w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych.

W wyniku kradzieży zginęły:

  • pompa HOLMATRO typu 2030U
  • nożyco-rozpieracz (KOMBI) HOLMATRO typu 2002U
  • nożyce hydrauliczne, ręczne LUKAS
  • agregat prądotwórczy przenośny HONDA ECM 2800
  • agregat prądotwórczy przenośny KIPOR KGE 6500X
  • piła spalinowa do drewna HUSQVARNA 346XP (nr operacyjny 303H23)
  • pompa szlamowa SUBARU z napędem spalinowym (2 szt.) o wydajności 1000m3/h

OSP Kąty stanęła na III stopniu podium w VII Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, rozegranych na stadionie sportowym w Czarnym Dunajcu. W zawodach wzięło udział dziewięć drużyn męskich i dwie żeńskie. Wśród MDP rywalizowało pięć drużyn dziewczęcych i siedem chłopięcych. Dorośli strażacy zmierzyli się w dwóch konkurencjach - sztafecie pożarniczej 7 x 50 m. z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. W ćwiczeniu bojowym po raz pierwszy strażacy używali motopomp nowego typu Tohatsu. Niestety nasi strażacy nie mieli okazji ćwiczyć na tym sprzęcie wcześniej i sprawdzili jak te motopompamy "pracują" po raz pierwszy dopiero w chwili startu.

Nasi strażacy sztafetę pożarniczą pokonali w czasie 62,5 s a w ćwiczeniu bojowym uzyskali czas 39 s + 5 punktów karnych.

 

Prawo do startu w zawodach na szczeblu powiatowym ma tylko jedna OSP, która zwycięży w gminnych eliminacyjnych zawodach sportowo - pożarniczych. W tym roku te eliminacje wygrała jednostka OSP Grywałd. OSP Kąty jako zwycięzcy poprzednich powiatowych zawodów sportowo - pożarniczych miała zapewniony udział bez eliminacji. VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Powiatu Nowotarskiego przeszły do historii gdyż nie zdarzyło się jeszcze taka sytuacja, żeby dwie jednostki OSP z gminy stanęły na podium w zawodach tego szczebla.

Klasyfikacja generalna w grupie „A” - grupa męska:

gminne-2013W eliminacyjnych Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych, które odbyły się 11 sierpnia 2013 r. wzięły udział jednostki OSP Krościenko n/D, OSP Tylka, OSP Kąty, OSP Grywałd i OSP Krośnica.

W ćwiczeniu bojowym miejsce pierwsze zajęła OSP Grywałd z wynikiem 43 punkty, miejsce drugie OSP Kąty 44 punkty i trzecie miejsce OSP Krościenko n/D 51 punktów. W sztafecie pożarniczej pierwsze miejsce zajęły ex aequo OSP Kąty i OSP Grywałd z wynikiem łącznym 62 punkty a miejsce drugie OSP Krościenko z 69 punktami.

Klasyfikacja generalna:Świętej pamięci druh Bronisław  urodził się w 1943 r. Całe swoje 70-letnie życie związał z Krościenkiem – Kątami. Tu się urodził, założył rodzinę, służył bezinteresownie społeczności, tu także przeżywał radości i smutki dnia codziennego.

Mundur ubrał w 1971 roku, od samego początku przynależności do Ochotniczej Straży Pożarnej był strażakiem aktywnym, ofiarnym i obowiązkowym.

W okresie 42 letniej społecznej służby w szeregach OSP, wielokrotnie uczestniczył w akcjach ratowniczo – gaśniczych, bezinteresownie niósł pomoc potrzebującym, narażając nieraz swoje zdrowie i życie.

Pełnił funkcje we władzach OSP Kąty, od 1985 r był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, w 1996 r został sekretarzem Zarządu, a w okresie od 2001 do 2011 roku pełnił funkcję Prezesa. Starał się i dążył do rozwoju naszej "Straży", poprawy jej wyposażenia, wyszkolenia strażaków i modernizacji remizy. Jednostka wzbogaciła się w tym czasie o różnoraki sprzęt, począwszy od drobnej armatury pożarniczej, ubrania specjalne i mundury po sprzęt łączności. To za jego prezesury w garażu naszej Jednostki znalazły się pożarniczy Mercedes w 2003 r oraz terenowy Land Rover w 2010.

Ś.p. Bronisław wniósł wkład społecznej pracy przy rozbudowie i remontach remizy OSP Kąty, także przy innych pracach społecznych m.in. pomagał przy remoncie zastawki przeciwpożarowej czy w rozbiórce starego folwarku na miejscu którego powstaje nowa ochronka. Żeby samochody zmieściły się w garażu, również on brał czynny udział przy pracach związanych z obniżeniem posadzki, przebudową wjazdu i bramy. Nadzorował remont kuchni, malowania ścian. Czuwał nad organizacją uroczystości 50 – lecia istnienia OSP Kąty.

Za swoją aktywną i ofiarną społeczną pracę na rzecz środowiska i ochrony przeciwpożarowej ś.p. Bronisław został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznaką Strażak Wzorowy.

Ś.p. Bronisław wielokrotnie uczestniczył w różnego rodzaju paradnych wystąpieniach naszej Jednostki w uroczystościach państwowych, związkowych i kościelnych, a także w odprowadzaniu na miejsce wiecznego spoczynku zmarłych kolegów – druhów strażaków.

W dniu pogrzebu strażacy z najwyższymi honorami – ze sztandarami – oddali mu ostatnią koleżeńską przysługę w Jego ostatniej drodze na miejsce wiecznego spoczynku.

W zmarłym straciliśmy nie tylko ofiarnego strażaka, ale przede wszystkim serdecznego i życzliwego kolegę, służącemu każdemu dobrym słowem, którego humor i wesołość na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Rodzinie zmarłego Bronisława, w imieniu strażaków OSP Kąty składam wyrazy najgłębszego współczucia i żalu po stracie bliskiej osoby.

Teraz, kiedy Twoja ziemska wędrówka znalazła swój kres, zapewniamy Cię druhu Bronisławie że będziemy Cię zawsze pamiętać, kierujemy do Ciebie gorące słowa wdzięczności za wszystko co zrobiłeś.

Niechaj św. Florian – nasz Patron- wyjedna Ci u Wszechmogącego Boga łaskę wiecznej szczęśliwości

Spoczywaj w pokoju.

Prezes OSP Kąty

Krzysztof Waksmundzki

 


Po zakończeniu IMPREZY PODSUMOWUJĄCEJ PROJEKT
"Wolny czas nie zgubi nas"

koncowaimpra-small
zapraszamy na:

Uwaga uczestnicy warsztatów modelarskich

"Wolny czas nie zgubi nas"

Zajęcia odbędą się w sobotę 13 lipca o godz. 9:00.

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA
koncowaimpra-small